Tomik na niedzielę

Katarzyna Rakowska

Tomik na niedzielę

Ars poetica, czyli „sztuka poetycka”, to tytuł najnowszego, siódmego tomiku łódzkiego poety Marka Czuku. Autor, który jest absolwentem fizyki UŁ, opowie o nim w niedzielę [8.10.06] w Stacji Nowa Gdynia.
Wbrew tytułowi zbiór w niewielkim stopniu ma charakter autotematyczny. Składają się na niego wiersze i miniatury prozatorskie do bólu przesiąknięte realiami życia i doniesieniami ze szklanego ekranu. Bin Laden, Bill świntuch, zapchana umywalka i cena benzyny dochodząca do czterech złotych za litr – to rzeczywistość poezji Czuku. Pożywką dla niej są dobrze funkcjonujące w powszechnej świadomości obrazy i teksty kultury popularnej, ale też wysokiej (stąd np. nawiązania do twórczości Różewicza), które wyostrzają ironiczny komentarz polityczny i społeczny, jakim są niektóre z tekstów w Ars poetica.
Drugim wyznacznikiem tej poezji jest zabawa zapisem, brzmieniem i znaczeniem słów – dokładnie w takiej kolejności. Te zabiegi mogłyby przywodzić na myśl twórczość nowofalowców, demaskujących językową manipulację, gdyby nie to, że bywają nastawione tylko na efekt.
[…]

[Gazeta Wyborcza, 6.10.2006]